E-posta Adresiniz*
Parolanız
CAPTCHA
Kodu yenilemek için tıklayın
Beni Hatırla
* İşaretli alanların doldurulması zorunludur.
Adınız*
Soyadınız*
E-posta Adresiniz*
Parolanız* (6-10 karakter)
Parolanız* (tekrar)
Lütfen haberdar olmak istediğiniz etkinlikleri işaretleyiniz.
CAPTCHA
Kodu yenilemek için tıklayın
E-Bülten Ayarlarım
Kitap
Tiyatro
Sinema
Diğer
Müzik
Tümü
Sergi
E-Bülten almak istemiyorum
Kitap

Dünyayı değiştiren kadınlar

‘Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler’; yazarlarının ifadesiyle, 100 olağanüstü kadının hikâyesi. Ada Lovelace’tan Coco Chanel’e, Jane Austen’dan 1. Elizabeth’e, Serena/Venus Williams’tan Malala’ya kadar zoru başarmış kadınların hikâyelerini konu ediniyor. Hikâyelerin hiçbiri biz büyükler için değil. O sayfaya konu olan kadının yaşam öyküsünden yola çıkarak kısaca anlatılan her hikâye, tüm çocuklar için kadınların neler yapabildiğinin göstergesi. Bu nedenle sadece çocuklar için değil bizler için de oldukça öğretici.

Elif Kutlu

Çocuk kitapları çoğumuzun ilgi alanına dahi girmiyor olabilir. Ancak şöyle bir mercek tutup bu kitapları yakından incelediğinizde şunları görürsünüz: Erkek kahramanların olmadığı kitaplar yok denecek kadar azdır. İşin garibi kahramanları kadın olanlar da öyle. Kadınların ya da bir gücü/özelliği olan kadınların söz sahibi ol(a)madığı çocuk kitapları ise oldukça fazla. Çocuk kitaplarındaki söz sahibi karakterler ne yazık ki beyaz atlı prensi için bekleyen ve birlikte geçireceği bir ömür için hayaller kuran prenseslerdir genellikle. Peki, ya “prenses” olmayı reddedenler?
 
Örneğin bugün kullandığımız bilgisayarların, tabletlerin ya da cep telefonlarının bulunmasına öncülük edenler, Mars’a gitmek ya da astronot olmak isteyenler, tüm olumsuz koşullara rağmen sayısız başarıya imza atanlar, ülkesine barışı getirenler/getirmek isteyenler, kızlar için eğitim koşullarını iyileştirmek için elinden geleni yapanlar? Tüm dünyada çocuk kitaplarındaki prensesler gibi beklemektense çok daha fazlasını yapmak isteyenler? Onlara bizim ya da çocuklarımızın kitaplıklarında yer yok mu?
 
Medya girişimcisi ve gazeteci Elena Favilli ile yazar ve tiyatro yönetmeni Francesca Cavallo, tam da bu soruları yanıtlamak hedefiyle yola çıkıyorlar. Özellikle kız çocuklarının “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunu yanıtlarken toplumsal cinsiyet kalıplarına sıkışmalarını önlemek için geçmişten günümüze kadınların neler yapabildiklerini göstermenin yolunu arıyorlar. Kitlesel fonlama sitesi Kickstarter’da açılan kampanyayla -40 bin dolar toplamayı planlarken- yaklaşık 625 bin dolar topluyorlar ve “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler” için kolları sıvıyorlar.
 
“Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler”; yazarlarının ifadesiyle, 100 olağanüstü kadının hikâyesi. Ada Lovelace’tan Coco Chanel’e, Jane Austen’dan 1. Elizabeth’e, Serena/Venus Williams’tan Malala’ya, Kleopatra’ya kadar zoru başarmış kadınların hikâyelerini konu ediniyor. Hikâyelerin hiçbiri biz büyükler için değil. O sayfaya konu olan kadının yaşam öyküsünden yola çıkarak kısaca anlatılan her hikâye, tüm çocuklar için kadınların neler yapabildiğinin göstergesi. Bu nedenle sadece çocuklar için değil bizler için de oldukça öğretici. Bu kitap sayesinde kadınlardan korsan, itfaiyeci, bilim insanı, modacı, mimar, edebiyatçı, sanatçı ve daha nicesi olur mu sorusunun yanıtı oldukça güzel bir şekilde veriliyor. Bizler günümüzde kadından şu/bu olur mu diye sorgular/sorgulatırken milattan önce dahi kadınların neler başarabildiğini kitap aracılığıyla hem çocuklara öğretmiş hem de kendimiz görmüş oluyoruz.
 
Her sayfa bir hikâyeye ayrılmış. Öyküsü anlatılan her kadının illüstrasyonu ise 22 ülkeden 60 kadın sanatçı tarafından yapılmış. “Dünyayı değiştiren/dünyanın değişmesi için eyleme geçen kadınların yaptıkları/yaşadıkları, bir sayfaya sığar mı?” diye soranlar için hemen söyleyelim: Tabii ki sığmaz! Ancak anlatılanlar, kitaba konu olan kadınların yaşam öykülerinin tamamını anlatmak yerine kısaca hikâyeleştiriyor ve her yaştan çocuk için bu hikâyeleri anlaşılır kılıyor. Sadece geçmişte ve günümüzde adını dahi bilmediğimiz ne kadar çok başarılı kadın olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle hikâyeleri okuduktan sonra detaylı yaşam öykülerini araştırmak okurlara kalıyor.
 
Son sayfa ise kitabın okuru olan çocuğa bırakılmış. Bu konuya ön yargılı yaklaşacaklara/yaklaşanlara hemen hak verelim. Lakin “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler”, tüm çocukların okuması gereken kitaplardan. Hatta örneğin bilim insanına -bıkmadan ve usanmadan- bilim adamı diyen büyüklere okutulması bile yerinde olur! Bu sayede edebiyat, bilim, sanat, siyaset, spor, mimari gibi bitmek tükenmek bilmeyecek birçok alanda kadınların neler yapabildiği de hatırlatılmış olur.
 
Kitapta Türkiye’den hiçbir kadının yer almaması ise özellikle Türkiye’de bu kitabı çocuklarına okutacak/okuyacak ebeveynlere bir ödev veriyor. Türkiye’de kadınlar sanat, spor, siyaset, bilim, mimari, sinema… alanlarında neler yapıyor? Onu araştırmak ve çocuklarına anlatmak da anne babalara düşüyor.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler

Yazarı : Elena Favilli, Francesca Cavallo
Çeviri : Deniz Öztok
Yayınevi : Hep Kitap