E-posta Adresiniz*
Parolanız
CAPTCHA
Kodu yenilemek için tıklayın
Beni Hatırla
* İşaretli alanların doldurulması zorunludur.
Adınız*
Soyadınız*
E-posta Adresiniz*
Parolanız* (6-10 karakter)
Parolanız* (tekrar)
Lütfen haberdar olmak istediğiniz etkinlikleri işaretleyiniz.
CAPTCHA
Kodu yenilemek için tıklayın
E-Bülten Ayarlarım
Kitap
Tiyatro
Sinema
Diğer
Müzik
Tümü
Sergi
E-Bülten almak istemiyorum
Tiyatro

Bedeni ayaklandıran bir oyun

Kostümler ve makyajlar, her figürün belirli hayvanlarla eşleştirildiği grotesk bir aşırılıkta tasarlanmış; daha oyuncular sahneye çıktıkları anda izleyeceğimiz şeyin, kültürün ‘derin’ tarafına ait olmadığını, aksine yüzeyde hareket eden, iç gıcıklayan, bedeni ayaklandıran ‘hayvani’ bir işle karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. 

Şâmil Yılmaz

Halk tiyatrosuna özgü anlatım biçimleri, bizde daha çok politik tiyatronun ya da politik taşlamanın yedeğinde gelişmiştir. Halk tiyatrosunda politik bir refleks kuşkusuz vardır. Fakat aynı zamanda ayarsız, ölçüsüz, kontrolsüz bir bedensellik de her zaman oradadır. Kökleri kırsal ritüellere, karnavallara, pagan inançlarına kadar giden bu pratikler, insanı bir bilinç olarak tanımaktan çok bedenli bir varlık olarak görürler. Birincil olan, neredeyse her zaman, gezgin, kontrolü güç, saçaklanmaya meyyal cinsel bir enerjidir.  
 
Aydınlanmayla unuttuğumuz bu bedensellik, çağdaş tiyatroda çıplaklık olarak yeniden hatırlandı. Fakat her zaman entelektüel bir tefekkürle ehlileştirilmiş olarak çıktı karşımıza. Bizi bedene dair yırtıcı bir deneyim alanına çekmekten çok, beden üzerine düşünmeye davet eden zihinsel bir tarafı vardı sanki bu işlerin. 
 
Halk tiyatrosunun asıl potansiyeli olup kaba, basit, ucuz olarak yaftalanmış olan her şey, modernizmin bastırdığı bir dolu başka şeyle birlikte, kültürel belleğin karanlık köşelerinde yeniden sahneye çağrılmayı bekliyor şimdi.      
 
Bursa Nilüfer Belediye Tiyatrosu’nun bu sezon işlerinden "Şark Dişçisi", halk tiyatrosunun uzun zamandır sahnede göremediğimiz bu yırtıcı tarafıyla hayli kurlaşan bir oyun işte. Hagop Baronyan’ın aynı adlı metnini, oyunun yönetmeni de olan Engin Alkan güncel gönderme ve esprilerle yeniden elden geçirmiş. Commedia dell’arte ve orta oyunu arasında bir teknikle çalışılan oyun, biçimsel melezliğin bütün ‘yırtık’ enerjisini taşıyor. Kostümler ve makyajlar, her figürün belirli hayvanlarla eşleştirildiği grotesk bir aşırılıkta tasarlanmış; daha oyuncular sahneye çıktıkları anda izleyeceğimiz şeyin, kültürün ‘derin’ tarafına ait olmadığını, aksine yüzeyde hareket eden, iç gıcıklayan, bedeni ayaklandıran ‘hayvani’ bir işle karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz.  
 
"Şark Dişçisi", ayarsız, edepsiz ve sonuna kadar da bedenli bir oyun. Oyunu izlediğimiz üç saat boyunca, tıpkı tüm toplumsal kuralların askıya alındığı karnaval zamanlarının neşe ve hizasızlığına benzer bir deneyimin içinden geçiyoruz. Gülmenin bedenle ilgili bir şey olduğunu; zihinden çok sinir uçlarını uyarıp ayaklandırdığını, “kaba”, “ucuz”, “basit” olanın aslında çok özgürleştirici bir tarafının da olabileceğini hissediyoruz.    
 
Oyunun derinliği müzikal, orta oyunu, commedia dell’arte, dolantı komedisi gibi birbirlerinden farklı türleri birleştirdiği bir yerde duruyor. Enerjisi ise sahnede olduğu kadar seyir yerindeki bizlerde de... Ben uzun zamandır bir oyundan hem bu kadar hafifleyip hem de enerji yüklenerek çıkmamıştım. "Şark Dişçisi" bana çok iyi geldi…
 
Oyunu uyarlayıp yöneten, üstüne bir de ana rollerden birini oynayan Engin Alkan, çok bıçak sırtı bir denge tutturmuş çıkardığı rolde; neredeyse androjen bir kimliksizlik aura'sıyla geziniyor sahnede. Kadronun geri kalan kısmı da çok başarılı. Ben özellikle Ecem Karabulut, Çağdaş Tekin ve Hakan Kahraman’ı çok sevdim. Fakat bu diğer oyuncuların kötü olduğu anlamına gelmiyor; sahnedeki herkes elinden gelenin en iyisini yaparak oradaydı.  
 
Oyun temmuz ayı içinde İstanbul’da bir gösterim yapacak, önümüzdeki sezon da Bursa Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşmaya devam edecek.
 

Şimdiden iyi seyirler dilerim…   

Şark Dişçisi

Senaryo : Hagop Baronyan
Yönetmen : Engin Alkan
Oyuncular : Nilüfer Belediye Tiyatrosu Oyuncuları
Mekan : Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Nilüfer/BURSA
Tarih : 2017-2018 Sezonu
Telefon : 444 16 03